Vypěstujte si granátovník obecný pro vlastní granátová jablka


Granátovník obecný, nebo také marhaník, je okouzlující a půvabný strom, který je původem z Asie. V Orientu je tento krásný strom granátovník všestranně užitný.
o   Z jeho listů se připravuje čaj.
o   Z jeho kořenů a kůry barvivo.
o   Jeho žluté a velice tvrdé dřevo je ceněno.
granátové jablko v květu
 Plody granátovníku obecného jsou potom pověstná granátová jablka. Tyto plody skrývají pod svojí tvrdou červenou slupkou osvěžující a voňavou dužinu. Dužina samotná se skládá z jednotlivých semínek, která jsou zajímavé chuti podobné našemu rybízu a jsou mírně nahořklá. Granátová jablka jsou našemu zdraví prospěšná. Jsou bohatá například na množství:
o   vitamínu C
o   minerálů
o   železa 
o   taninů
Granátová jablka mohou sloužit jako prevence proti civilizačním chorobám, anebo afrodisiakum.
granátové jablko otevřené

Granátovník v květináči

Granátovník je možné v našich podmínkách pěstovat jako přenosnou rostlinu v květináči., například na balkoně, terase, anebo v zimní zahradě.  V průběhu letních měsíců můžeme granátovník umístit na zahradu, kde se mu bude dařit. Na zimu, před mrazy, jej potom musíme schovat do domu. Na jaře granátovník vykvétá nádhernými zářivě oranžovočervenými květy a na konci léta pak plodí. Běžné stromky granátovníku dávají plody až ve stáří svých sedmi let. Existují i zakrslé odrůdy granátovníku, který plodí již dříve. Jedná se o odrůdu Punica granatum \’Nana\‘, která dosahuje výšky padesáti centimetrů.
granátové jablko na stromě

Pěstování granátovníku

Tomuto stromku prospívá lehká a výživná zemina, která je propustná a bez obsahu vápníku. Granátovník je možné vypěstovat i ze semínka. To je vhodné ještě před vysetím ponechat ve vodě mírně zakvasit. Semínko granátovníku vyklíčí nejlépe při teplotě nad dvacet pět stupňů Celsia.
o   Zatímco v létě se bude stromku dařit na slunném stanovišti venku na zahradě, kromě mladých sazenic, které je vhodnější pěstovat v polostínu, na zimu by měl granátovník dát zazimovat při velmi omezené zálivce na tmavé místo.