Jaké funkce má zábradlí na schodiště

Není pochyb o tom, že se schody staly naprosto běžnou součástí našich životů. Najdeme je prakticky v každé budově, bez ohledu na to, jestli je patrová nebo přízemní – i ty mají koneckonců sklep, a v mnoha případech i podkroví.

Najdeme je v mnoha nejrůznějších provedeních z nejrůznějších materiálů, avšak jedno mají téměř vždy společné – jejich součástí je i zábradlí na schodiště. Popravdě řečeno, bez něj bychom si již schodiště prakticky nedokázali představit.

zabradli3

Otázkou ovšem je, proč tomu tak je. Přeci jen, pro plnění funkce schodů rozhodně není nezbytné, a jeho výroba i instalace stojí peníze, které zaplatí majitel nemovitosti. A všichni víme, že to není zrovna levná záležitost, bez ohledu na to, zda si vše děláte sami, nebo to svěříte profesionálům.

Jistě, u veřejných míst by se dalo říci, že je to zde dáno zákonem. Ale proč jej najdeme i v soukromých budovách, bez ohledu na to, kým jsou stavěny a v jakém stylu?

Tím hlavním důvodem je zde jeho funkce, kterou je především zvýšení bezpečnosti. Je totiž faktem, že značně snižuje riziko pádu. A to, že takováto nehoda může mít velmi vážné následky, není třeba říkat. Proto se rozhodně vyplatí tomu předejít.

schodiste2

Ovšem to není jediné, co pro nás zábradlí dělá. Mnohem častěji je využíváno jako opora a pomoc při vystupování či sestupu po schodech, a to především lidmi s pohybovými obtížemi. Ti se po nich díky tomu mohou pohybovat daleko snadněji.

Je tedy jasné, že výhody, které zábradlí přináší, více než vyváží cenu, kterou nás bude jeho instalace stát. Samozřejmě za předpokladu, že je kvalitně vyrobeno a připevněno tak, aby na něj bylo možné nejen pohodlně dosáhnout a využívat jej, ale především tak, aby pevně drželo. Jen tak totiž bude moci plnit své funkce – a to je koneckonců důvod, proč jej tam vůbec necháváme dát. A věřte, že se to rozhodně vyplatí.