Výplata každý měsíc na účet rovná se čistá mzda

Díváte se na internetu po nových nabídkách na práci? Jenomže vám z toho jde hlava kolem, protože si nejste jistí, co znamená čistá a hrubá mzda? Jakou vlastně firmy udávají? A jak je možné si vypočítat, kolik vlastně dostanu na výplatu?

Inzeráty a to nejenom ty na internetu, ale například také na pracovním úřadě, bývají udávány s takzvanou hrubou mzdou. To ale není ta, která nám má přijít na účet v den výplaty. Zaměstnavatelé z ní teprve tu „vaši“ mzdu musí vypočítat. Konečná částka, která se dostane na váš účet, tu si za svou práci zasloužíte, se nazývá čistá mzda.

muž sedí, notebook

Tato částka je připsána na váš účet v den výplaty. Jenomže jak jsme k ní dospěli? A jak si ji můžeme vypočítat? Výpočet nemusíte znát z hlavy, většinou si stačí na internetu najít kalkulačku, která vám všechno automaticky vypočítá sama, stačí do ní zadat základní údaje jako je částka hrubé mzdy, to je ta, kterou vám u pohovoru přislíbili, nebo ta, o kterou jste si řekli.

Z ní se musí vypočítat sociální a zdravotní, které za vás odvádí zaměstnavatel. V případě sociálního ze strany zaměstnavatele se jedná o 24,8%. V případě zdravotního pojištění se jedná o 9% ze strany zaměstnavatele.

A také sociální a zdravotní pojištění, které si odvádíte sami. V případě sociálního placeného zaměstnancem se jedná o 6,5% a v případě zdravotního to je 4,5%. Ovšem to neznamená, že byste každý měsíc tyto instituce navštěvovali, to provádí automaticky účetní u daného zaměstnavatele, kde jste zapsáni.

žena drží mobil

K výpočtu náleží také různé bonusy, například na poplatníka, na který má nárok každý zaměstnanec tato částka je 2 570Kč v roce 2022, naopak některé bonusy jsou zvýhodněním jenom pro někoho, můžete totiž například zadat invaliditu, která se posuzuje trochu jinak, nebo to, že jste student nebo máte děti. To všechno vám krátí odvody na daních. V případě dětí se jedná o daňové zvýhodnění na první dítě 1 267Kč, na druhé 1 860Kč a na třetí 2 320Kč.

Přitom nikdy nesmíte dostat méně než je minimální mzda v případě běžného pracovního poměru. Minimální mzda pro rok 2022 stoupla a nyní činí 16 200Kč.