Lesní školky jsou in!

O lesních školkách se poslední dobou hodně mluví, a navzdory spornému právnímu statusu rostou jako houby po dešti. Jejich filozofií je to, že v době plné počítačů, elektroniky a dalších městských vymožeností by děti měly pobývat co nejvíce na vzduchu, v přírodě, a dovnitř se vracet jen na nezbytně nutnou dobu. Lesní školky se snaží děti vést k pozitivnímu vztahu k přírodě, k pohybu venku a k outdoorovému životnímu stylu. Kromě toho se snaží u dětí rozvíjet samostatné uvažování, nezávislost a zdravé sebevědomí.
zimní les
Pokud se rozhodnete dát vaše dítě do lesní školky, připravte se na to, že budete denně prát oblečení od hlíny, vytřepávat jehličí z bot a zašívat roztržené rukávy, o kterých vaše ratolest nemá tušení, kde k nim přišla. Kromě toho byste měli také počítat s tím, že lesní školky obvykle počítají s aktivní účastí rodičů na svém chodu. Takže pokud na něco hrajete, zpíváte, umíte nějaké řemeslo nebo třeba pečete ty nejlepší sušenky, buďte připraveni na to, že se brzy školka stane podstatnou součástí vašeho života. Na druhou stranu se můžete těšit na výrazně neformálnější přístup, a na blízkou spolupráci s rodiči. Většina lidí, co v lesních školkách pracují, jsou nadšenci, kteří do práce dávají srdce a duši.   
 kluci u vody
Je tedy lesní školka pro vaše dítě to pravé? Pokud vaše dítě chvíli neposedí, nejlepší hračkou jsou klacíky a větve, a v lese by nejradši bydlelo, pak je pro něj lesní školka přesně to pravé. Utahá se, potká podobně naladěné kamarády a rozvine své „měkké dovednosti“. Naopak pokud je váš miláček domácké dítě, které se nejlépe cítí s knížkou nebo stavebnicí, a myšlenka dne stráveného v lese nebo na louce u něj vyvolává tik v levém oku, tak asi lesní školka není ten nejlepší nápad. Stejně tak platí, že lesní školky jsou náročnější na dětskou imunitu, takže pokud bývá vaše dítě často nemocné, tak byste lesní školku měli ještě zvážit.
holčičky v klobouku
Pokud máte možnost své dítě do lesní školky dát, určitě to stojí alespoň za úvahu. Nejkrásnější vzpomínky na dětství bývají často právě z přírody, a v lesní školce si ji malý capart užije dosyta.