Nahradí nás roboti?

Zní to možná jako výplod autora sci-fi, ale je to tak. Nebude to dlouho trvat a lidskou práci na mnoha pozicích takřka kompletně nahradí roboti. Mají totiž celou řadu výhod a jen málo záporů. Nejenže nepotřebují žádnou pauzu na spánek nebo na oběd, ale také neodmlouvají a samozřejmě nemají ani žádná práva. Nemohou se urazit a dát výpověď nebo dokonce stávkovat. Bez sebemenších problémů mohou pracovat 24 hodin denně 7 dní v týdnů, čemuž samozřejmě člověk konkurovat nemůže.

robot při objetí

Není to tak daleko

Opravdu se nejedná o hudbu daleké budoucnosti, ale o realitu dneška. Vždyť roboti jsou naší součástí již dlouho. Největší zastoupení mají samozřejmě v automobilkách, kde zastávají většinu práce. Jediný důvod, proč v tomto oboru ještě zcela nevytlačili lidskou sílu jsou finance. Kompletně robotizovat celou továrnu je prostě a jednoduše příliš drahé, alespoň prozatím. Nenechte se však mýlit, adekvátní technologie už existují a jakmile se přijde na způsob jak je vyrábět za přiměřenou cenu, lidská síla se stane, alespoň u výrobních linek, minulostí. Samozřejmě, že i zde bude potřeba lidský faktor, ale pouze v podobě opravářů a revizních techniků. Ovšem i tento druh práce se jednou dle mnoha význačných futuristů stane minulostí. Stroje se prostě budou kontrolovat a opravovat sami, bez zásahu člověka.
lidská a robotí ruku

Umělá inteligence

Současní roboti mají daleko k tomu, aby se z nich stali myslící stroje, které mohou fungovat zcela autonomně. Zatím se totiž nepodařilo vyvinout umělou inteligenci a nejspíše se to v dohledné době ani nepodaří. V dnešní době roboti fungují stejně jako programy na počítačích pomocí algoritmů, které jim říkají, jak se mají v určitých situacích chovat. To má daleko do samostatného uvažování. Počítače se už ale dnes mohou i sami učit, a to na principu zkušeností jiných počítačů. Je tak možné, že umělou inteligenci nevymyslí člověk, ale paradoxně stroj. A to na základě získávání zkušeností.