Jak si zpříjemnit pobyt v kanceláři

Osvětlení pracoviště

Veškerá pracoviště dílenská nebo kancelářská musí být náležitě osvětlena tak, aby světelné spektrum obsahovalo buď všechny barvy bílého světla, anebo alespoň aby převládaly chladnější odstíny. Teplé barvy totiž způsobují únavu, deformují soustředění na práci a snižují patřičnou bdělost. V současné době je k dispozici široká škála LED panelů, zářivek a žárovek, jejichž příkon je velmi nízký, ale zároveň mají vysokou svítivost v luxech.
Výhodou LED diodového osvětlení je vysoký index podání barev, který je řadí k nejkvalitnějším zdrojům na trhu. Některé modely s vyšším indexem RA, než je 85, řadíme k tzv. plnospektrálním světlům nejvyšší kvality. Znamená to, že se jejich světelné spektrum přibližuje slunečnímu záření, které produkuje denní světlo.
tři květináče.jpg

Barva omítek

Vápenité omítky (štuk) a sádrokartonové konstrukce musí být opatřeny nátěrem. Do pracovního prostředí bychom však měli volit pouze takové odstíny, jež na naši psychiku nebudou působit rušivě. Špatným směrem se vydá ten, kdo si vybírá syté pastelové barvy, zvláště teplé odstíny oranžové a žluté. Ideální je buď bílá, anebo decentní světlý odstín pokud možno chladných barev zelené nebo modré. Zelená navíc působí jako uklidňovač, eliminuje stres a zároveň podporuje psychickou aktivitu a tvořivost.
žena v saku.jpg

Pracovní stůl

Neměl by být ani příliš velký, ani příliš malý. Mezi bytovými architekty panuje názor, že by jeho velikost měla být přizpůsobena druhu pracovní činnosti, a že příliš velká pracovní plocha zbytečně rozptyluje pozornost. To je však relativní pojem zvláště ve chvíli, kdy si prostředí zkrášlíte květinami. Vyhýbejte se ovšem řešení skleněné pracovní desky. V chladnějším období sklo nepříjemně studí na zápěstí a můžete si tím dokonce přivodit i bolestivý zánět, a navíc se odtud dobře odráží sluneční paprsky do očí.