Jak nás ovlivňují barvy v bytě?

Víte o tom, že barvy ovlivňují naši psychiku? Každá totiž vyzařuje svoji energii. Když uděláme chybu při jejich kombinování, necítíme se dobře. Stane-li se nám to v bytě, narušíme si domácí pohodu, a mnohdy nevíme, proč.

modrý přehoz

Při výběru barev do bytu se řídíme svými pocity. My tam budeme bydlet, proto hlavně nám se to musí líbit a být příjemné. Kombinování barev v interiéru, to je celá věda. Je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů: velikost a výšku místností, jejich orientaci dle světových stran, jsou-li světlé, či tmavé, účel, pro který budou sloužit (obývací pokoj, pracovna, dětský pokoj, ložnice, kuchyň…).

 

Barvy dělíme na dvě hlavní skupiny: teplé a studené. Obecně platí, že teplé povzbuzují, studené uklidňují.

 

Teplá barva (např. červená, žlutá, oranžová, hnědá, broskvová) působí na naši psychiku povzbudivě. Vyvolává emoce, zahřívá.

Studená barva (např. modrá, zelená, fialová, šedá) uklidňuje a chladí. Hodí se proto tam, kde odpočíváme nebo se potřebujeme soustředit na práci.

 

V místnosti by neměly být jen teplé, nebo jen studené barvy. Nejlépe je obojí nakombinovat a sladit v harmonický celek barvu nábytku, podlahy, stěn i dekorací. Aby místnost působila útulně, stačí použít nejvýše tři barvy, z nichž jedna bude dominovat, ostatní dvě ji budou doplňovat.

vstupní chodba

Máte malé místnosti? Pomocí vhodných barev je můžete opticky zvětšit. Volte světlé odstíny, vyhýbejte se sytým barvám nebo výrazným kontrastům. Nábytek může mít podobný odstín, jako malba na stěnách. Potřebujete-li opticky zvýšit strop, vymalujte ho o odstín světlejší barvou, než je na stěnách.

 

Jak prosvětlit tmavou předsíň nebo chodbu? Opět volíme světlé barvy, nejlépe zářivě bílou nebo žlutou. Podlahu vybereme např. se vzorem dřeva, který světlé stěny dobře doplňuje.

 

Potřebujete naopak opticky zmenšit místnost s vysokým stropem? Můžete si dovolit použít tmavší barvy. Natřete-li dvě protilehlé stěny tmavší barvou, prostor se opticky zúží. Strop „snížíte“ tak, že na něj použijete o odstín tmavší barvu, než na stěny. S tmavými barvami ale zacházejte opatrně, abyste si nakonec nepřipadali, jako ve sklepě. Někdy je lepší velikost místnosti omezit masivnějším nábytkem.

 

„Čarováním“ s barvami můžete svému bytu velmi pomoci, ale i ublížit. Nevíte-li si rady, proberte nejprve své nápady s odborníky.