Malý okřídlený kamarád jako skvělý domácí mazlíček

Před pořízením korely…

… je nutné pořídit vybavení. Nejdůležitější je klec. Doporučovaná velikost je 80x60x80 (šířka x hloubka x výška). Papoušek v ní musí být schopný roztáhnout křídla. Dále bidýlka. Doporučuji větve z ovocného stromu, ať si o ně může brousit drápky. Potřebná je i sépiová kost a grit (písek pro lepší trávení). V kleci je nutné mít i nějakou napáječku na vodu a krmítko. Co se hraček týče, nikdy ptáčkovi nedávejte nic s provázky. Mohlo by se stát, že papoušek bude konce lanek zobat, a to by nemuselo dopadnout dobře.
ptačí klec na parapetu

 

Co potřebujete pro ochočení?

Hlavně mít dostatek trpělivosti a především čas. Ochočení chvilku trvá. Pokud máte novy přírůstek do domácnosti z voliéry, bude to trvat. Jestli jste však narazili na chovatele, co ptáčka ručně odchoval a dokrmoval, máte na půl vyhráno. Připravte si nejlépe proso (milují ho). Pokud budete ptáčka lákat na klásek prosa, bude ho chtít (nejdřív mu ho však dejte do klece ochutnat). Je dobré pouštět je z klece tak třetí až čtvrtý den, kdy si zvykne na prostředí. Pomalu k ní přicházejte a mluvte na ni. Když se pustí z klece, bude nejdříve zkoumat okolí. Nesnažte se ho nijak chytat. Pokud se nevrátí do klece sám, počkejte do setmění a poté pomalu a bezpečně odchyťte.

 korela chocholatá

Je to sameček nebo samička?

 

Okřídlený kamarád je doma. Nejspíše ještě mládě, u kterého nelze poznat zda je to sameček, či samička. Nejlépe jde pohlaví rozeznat podle zvukových projevů, jelikož u některých barevných kombinací nejsou jasné znaky, podle kterých se dá určit pohlaví. Samečci spíše zpívají. Mohou se naučit i nějaká slova. Samičky křičí a jinak se moc zvukově neprojevují.

 

Jedna nebo dvě?

 

Přemýšlíte, zda nepořídit okřídlenému mazlíčkovi kamaráda? Pokud nemáte moc času, věnovat se ptáčkovi, doporučuji mu pořídit přítele. Nechcete mladé? Nepořizujte korelám budku (ale může se stát, že pokud to bude pár, najdou si nějaké místo jinde). Nezapomínejte však, že dva potřebují dvakrát tolik prostoru. Takže pokud už předem víte, že chcete více ptáčků, pořiďte jim už ze začátku velikou klec, nebo malou voliéru.

 

Korela a jiná zvířata

 

Pokud máte doma i jiná zvířata, jako jsou pes nebo kočka, dávejte pozor. Jsou sice případy, kdy se skamarádí, ale stačí špatný pohyb packou a malému miláčkovi může být vážně ublíženo.

 

Papoušek a děti

 

Důležité je naučit dítě, že korela je malá a může se snadno zranit. A mají občas štípavou náladu, což může i zabolet. Určitě nenechávejte klec v pokoji dítěte. Může mít alergickou reakci a začít se dusit. Takže opatrně, a hlavně dávat na dítě pozor.