Domov pro seniory – důstojné prožití stáří

Pokud musíte řešit problém, který je uvedený výše, čeká Vás výběr nejvhodnějšího zařízení.
V následujícím článku si představíme služby, které mohou jednotlivé domovy pro seniory nabízet.
 chodítko pro starce
1. Pečovatelská služba
Je tou nejzákladnější a nejpotřebnější službou. Jde o pomoc při podání jídla a pití, při samotném stravování, při oblékání, svlékání, při osobní hygieně, při úklidu a dalších běžných činnostech, které už člověk sám nezvládá.
 
2. Zajištění stravování
Další ze služeb, kterou poskytuje každý domov pro seniory. Strava se podává 4-5 krát denně podle přání klientů. Možná je i příprava stravy dietní – podle onemocnění jednotlivců.  Samozřejmostí je zajištění pitného režimu.
 stařenka v kabátě
3. Psychologická a sociální pomoc
Je důležitá jak pro seniora, který je do zařízení přijímán – je to pro něj velká změna, ale také pro jeho rodinu. Někdo totiž bere jako svoje selhání, že se o příbuzného nemůže postarat, tak tuto službu využije. Pokud ale někdo potřebuje 24hodinovou péči, nejsou výčitky na místě.
 
4. Doplňkové služby
Sem můžeme zařadit například kadeřnictví, pedikůru, masáže a další. Některá centra mají tyto služby k dispozici stále, některá jen na objednávku nebo jednou za určité období.
 
5.  Kulturní vyžití
Jedná se jak o vystoupení přímo v zařízení nebo o výlety, návštěvy divadel, kin, výstav  a dalších kulturních akcí v okolí. Často jsou také pořádány například autobusové výlety  pro ty, kterým je zdravotní stav ještě dovoluje. Vždy jsou tyto akce přizpůsobovány přáním klientů.
 
 konec života
Důležitým kritériem při výběru je samozřejmě cena. Každý si nemůže dovolit luxusní penzion pro seniory, který nabízí různé nadstandardní služby, ale musí zvolit zařízení, které dokáže po dlouhou dobu platit.
Při výběru je velmi důležitý přístup a chování personálu. Určitě nechcete, aby na Vašeho příbuzného byli nepříjemní, v takovém prostředí si nikdo žít nezaslouží.