Nakladatelství Za tratí
Tomáš Weiss
Náhorní 613, Beroun 266 01
tel: 603 564 153
email: info@zatrati.cz

J.Bernlef: Vyhasínání mozku Martina Kleina - audiokniha, mp3

RADIOSERVIS_BERNLEF_Digipack_MALY.jpg, 113kB

přeložila: Olga Krijtová
čte: Jan Kačer
režie: Michal Bureš

celkový čas: 4 hod. 17 min.
cena: 299 Kč
(neplatíte poštovné)

Objednat

Vyprávění člověka, kterému ve stáří postupně zhasíná mozek. O své situaci vydává svědectví přímo ochabující osoba. Od prvních náhlých příznaků, téměř roztomilé zapomnětlivosti, až k chaotickým koncům, kdy už mozek vnímá z reality jen jakési záblesky a nemocný je zcela odkázán na péči svého okolí. Ale není to kniha jen o chátrání. Jde tu také o partnerskou lásku. O pevné pouto dlouhotrvajícího manželství.

Kniha vyšla v Nizozemí poprvé v roce 1984 a od té doby má už za sebou neuvěřitelných padesát vydání. Byla filmována i převedena na divadelní jeviště. Je to kniha, která učila a učí lépe chápat stáří a jeho obtíže.

Jako audiokniha ve formátu mp3 vychází ve spolupráci s Radioservisem

Petr Rákos
Zoo po o

Serge Latouche
Malé pojednání o poklidném nerůstu

ZOOPOO_OBALKA_maly.jpg, 46kB

Jakou zmrzlinu mají polární medvědi nejradši? Proč je lvice taková parádnice? Proč se serval jmenuje serval? Které ze zvířat se tváří, že neumí do pěti počítat, a které se směje pod vousy? Knížka o zvířatech a lidech ze zoologické zahrady, kterou můžou číst maminky a tatínkové dětem nebo taky děti maminkám a tatínkům. Byla napsaná pro radost, takže je veselá.

Petr Rákos (1956 – 1994), autor knihy Korvína čili Kniha o havranech nebo Askiburgion čili Kniha lidiček, napsal a nakreslil tuhle knížku pro svoje dvě malé dcery. Jeho knihy pro dospělé rozhodně nejsou konfekční zboží. Stejně tak tato bohatě ilustrovaná kniha o zvířatech ze zoo. Rošťácko-blbnoucí styl knihy potěší každé živé a aktivní děcko. Tak třeba: co myslíte, co má chuligán klokan v kapse? Co když jsou to cigarety?

str. 72, váz.
cena: 180 Kč
(neplatíte poštovné)

Objednat

LATOUCHE_maly.jpg, 48kB

Růst HDP je božstvo. Euro-americká civilizace je dennodenně před hrubým domácím produktem v pokleku. Kniha francouzského profesora Serge Latouche je jedním z pokusů ukázat, že tímto poklusem za růstem Růstu hrozí lidské společnosti ekonomická a sociální past, ale že se dá o světě kolem nás přemýšlet jinak. Že se dokonce dá - a dokonce téměř ihned musí – něco pro nástup růstem nevystresované společnosti dělat.

Podle Latoucha décroissance (de-growth) neznamená negativní růst. Takové chápání je jen dokladem uvěznění myšlení o společnosti v termínech růstu a jeho opaku. Kontrakce hospodářství bez jakýchkoliv doprovodných opatření vede k chaosu, nezaměstnanosti a zásadnímu narušení zdravotních, sociálních, vzdělávacích a i environmentálních standardů. Proto je třeba přijmout de-growth nebo a-growth ve smyslu a-teizmu a opustit tuto víru v pokrok skrze produkci a spotřebu. Cílem de-growth je "vybudovat společnost, v níž můžeme lépe žít a zároveň méně pracovat a spotřebovávat".

Serge Latouche (1940) je emeritním profesorem na Univerzitě Paris-Sud a kritice hospodářského růstu se věnuje již více než třicet let.

přeložil Petr Fischer str. 112, brož
cena: 200 Kč (neplatíte poštovné)

Objednat

Petr Rákos
Askiburgion

Michaela Keroušová
Nemístnosti

Askiburgion_maly1.jpg, 67kB

Druhé vydání pravděpodobně nejsvobodnější české prózy posledního čtvrtstoletí. Textu překotného vyprávění nečekané imaginace a energie. Každá literatura má mít pár takových knih, které se nedají zařadit a ani pořádně uchopit. Askiburgion je českou literární legendou.

Nedokončený Askiburgion čili Kniha lidiček spolu s prvotinou Fúrie čili Kniha stíhání vyšly posmrtně v roce 1995 v Českém spisovateli. Od té doby ho mnozí kradli z knihoven a sháněli po antikvariátech. Tak tady tu knihu máte, lidičky. Legenda se vrací!

Petr Rákos (1956 – 1994) psychiatr a spisovatel, spoluzakladatel Centra krizové intervence v pražské bohnické léčebně. Známé je především jeho společenské podobenství Korvína čili Kniha o havranech (první vydání Český spisovatel 1993, druhé vydání Argo 2009, zpracováno i jako četba pro Český rozhlas). V roce 1994 zvolil dobrovolnou smrt.

str. 200, brož
cena: 250 Kč
(neplatíte poštovné)

Objednat

Nemistnosti_maly.jpg, 74kB

Poezie Michaely Keroušové (1987) je vystřihovaná ze všedních dnů i ze snů, z každodennosti i z pohádek. Je holčičí i ženská najednou. Ať už se v ní píše o čemkoliv, má zvláštní jas a rytmus. Tahle slečna se navíc nebojí - leze po hromadách haraburdí, prochází v noci panelákovými sklepy a setmělými městskými parky. Když ji přepadne strach, začne si potichu zpívat a usmívat se. Poezie svrchního kvašení, čepovaná koláž.

str. 48, brož
cena: 100 Kč
(neplatíte poštovné)

ObjednatAdam Nenadál
Štěpán Adámek
Aran Satan: Mluvící člověk

Tomáš Weiss
Postkomunismus: záškrt

ASobalka_maly.jpg, 83kB

Aran Satan má dva metry a jmenuje se Nenadál. Někdy vousatej, jindy voholenej. Vždycky tetovanej. Brejle si při recitaci odkládá. V ruce mp3, ze který na pódiu pouští podmazy a předěly. Není to raper ani chlápek od slam poetry. Nerecituje jako Lukavský. Je to rozpohybovaný Slovo hromotluka. Velice osobní. Po projektu Aran Epochal další zaříkávající one - man - pičus show. V týhle papírový podobě mp3 zvuky nahrazujou parádní ilustrace Štěpána Adámka. Jdou si na ruku Adam a Adámek. Slova Mluvícího člověka natištěný na kartóny Carton Clanem. Epochal Verbal Vizual.

cena: 220 Kč (neplatíte poštovné)

Objednat

Postkomunismus_zaskrt2.jpg, 81kB

Strašná doba, tenhle postkomunismus. Horší o to, že je nesrovnatelně lepší, než to bylo za komunistů a přesto by někdy člověk vyletěl z kůže ponížením a bezmocností. Pokud jsou to básně, tak tedy jsou o tom pocitu. Žádná lyrika a epika. Jen že se člověk někdy cítí jako kus hadru a vztekle šermuje pěstmi do tmy..

str. 40, brož
cena: 80 Kč
(neplatíte poštovné)

ObjednatJ. Bernlef
Vyhasínání mozku Martina Kleina

Gary Snyder
Nebezpečí na vrcholcích

Vyhasinani_pred_zad1.jpg, 154kB

Postupující demence v záznamech starého postiženého muže. Naléhavý a užitečný text holandského mistra. Jak píše v doslovu Jiřina Šiklová: tělesnému chátrání ve stáří jsme připraveni rozumět, toho psychického se děsíme.

přeložila Olga Krijtová str. 136
cena: 200 Kč (neplatíte poštovné)

Objednat

snyder_pred_zad1.jpg, 138kB

Prosté, ale vnitřně naléhavé texty i tentokrát osloví všechny, kterým je blízké autorovo desatero: dobírat si démony, zápasit s rozhněvanými, smát se žádostivým, svádět nesmělé, utírat špinavé nosy a zašívat roztrhaná trička, posílat filozofy v době večeře domů k jejich ženám, vymáchat byrokraty v řece, brát matky s sebou do hor, jíst obyčejné.

přeložil Luboš Snížek str. 136
cena: 200 Kč (neplatíte poštovné)

ObjednatZpěv do odposlechu víc
texty českého noise, hc a punku

Jáchym Topol
Cesta do Bugulmy

zpev_pred_zad1.jpg, 38kB

Vybrat pár textů ze současné české punkové a noise scény a udělat z nich knihu? Proč?

Kapely jako Gnu, OTK, Lyssa, Děti deště, Esgmeq, Wollongong, Innoxia Corpora a další vědí, co chtějí zpívat a dokážou slovům dát formu, aniž by je zbavily přesnosti a naléhavosti. Poctivost tyhle texty krášlí.

V sedmipalcovém parádním knižním zpracování od Carton Clanu.

str. 224, cena 22O Kč (neplatíte poštovné)

Objednat

bugulma_pred_zad1.jpg, 96kB

Fantasmagorická groteska o apokalypse Západu a historických démonech 20. století.

Rozhlasová dramatizace divadelní hry z roku 2007. Výtečné herecké výkony: Salzmannová, Hybnerová, Novák, Lněnička, Prachař, Klepl, Vedral.

Celkový čas: 56:43 cena: 229 Kč (neplatíte poštovné)

ObjednatCopyright (c) 2008 Tomáš Weiss